ESL Open Week #162: Νίκη Zoun, SKillous, MaxPax

Κόμβος πηγής: 1962710
από την Wax

Τα ESL Open Cups σταματούν για τίποτα, ούτε καν IEM Katowice 2023! Πράγματι, τα εβδομαδιαία τουρνουά συνέχισαν να διεξάγονται καθ' όλη τη διάρκεια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, αν και η συμμετοχή είχε ένα κατανοητό χτύπημα.

(wiki)Zoun, που επέστρεψε στην Κορέα νωρίς μετά τον αποκλεισμό στο RO36 του IEM Katowice, πήρε ένα μικρό έπαθλο παρηγοριάς Κορεάτικο κύπελλο διακομιστή. Ήταν μακράν ο πιο δυνατός παίκτης που εγγράφηκε και κέρδισε με 3-0 τον 133ο παίκτη της Aligulac.com στην κατάταξη (wiki)Nanami για να εξασφαλίσει το έπαθλό του 200$.

Το Ευρωπαϊκό Κύπελλο έλαβε χώρα την ημέρα μετά την ολοκλήρωση του IEM Katowice, επιτρέποντας στους HeroMarine και Spirit να συμμετάσχουν ξανά στη μάχη (ακόμη και ο Indy, ο οποίος είχε δουλεμένη παραγωγή στο IEM Katowice, δοκίμασε τις δυνάμεις του). Ωστόσο, κανένας από τους διαγωνιζόμενους του παγκοσμίου πρωταθλήματος δεν έφτασε καν στους τελικούς - αντ' αυτού ήταν (wiki)SKillous και (wiki)δαιμόνιο που το πάλεψε για τον τίτλο του εβδομαδιαίου πρωταθλητή. Η ΣΚΙΛΟΥΣ επικράτησε με 3-0 στους τελικούς, κατακτώντας το κύπελλο ΕΕ για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα.

Τελικά πήγε το Κύπελλο Αμερικής (wiki)Μέγισμα, που είχε αναστατωθεί από καλικάντζαρους στα ημιτελικά του κυπέλλου Ευρώπης. (wiki)HeroMarinΟ ε έδωσε μια προσπάθεια και στο Κύπελλο Αμερικής, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-1 από τη Δανική δυναμό στους τελικούς.

Υπήρχε κάποια αβεβαιότητα σχετικά με το εάν τα ESL Open Cups θα συνεχίσουν να διεξάγονται τις εβδομάδες μετά το Katowice, αλλά τώρα φαίνεται ότι τα κύπελλα θα συνεχίσουν να διεξάγονται σε όλη τη διάρκεια της «εκτός σεζόν» (τουλάχιστον τις επόμενες δύο εβδομάδες αγώνων έχουν προγραμματιστεί στον ιστότοπο της ESL).