Breviar Liga Campionilor

Nodul sursă: 2510747

Bun venit la Breviarul Ligii Campionilor din The Game Haus. Săptămâna aceasta, patru echipe și-au rezervat biletul pentru sferturile de finală. Această rundă de jocuri a prezentat câștigători clari, jocuri strânse și o revenire.

Bayern Munchen vs Lazio

Lazio au fost câștigătoare surpriză în prima manșă a acestui meci, câștigând cu 1-0 datorită unui penalty bine plasat al atacantului italian Ciro Immobile. Bayern a înregistrat 17 șuturi și a avut 61% din posesie în acest joc, dar nu a avut șuturi la poartă.

Ei au controlat ritmul jocului în primele 36 de minute din manșa secundă, cu 57% din posesie și 11 lovituri la cele două lovituri ale lui Lazio. Dar în acest moment Lazio aproape și-a dublat avantajul în serie printr-o lovitură de cap greșită a lui Immobile. S-a dezlipit de la stâlpul din spate și a fost nemarcat când a reușit cu capul o minge puțin pe lângă poartă.

Un minut mai târziu, Bayern a găsit egalarea prin atacantul englez Harry Kane, aruncând cu capul o minge dintr-un ricoșet pe lângă portarul Lazio Ivan Provedel. Provedel a reușit să pună vârful degetelor pe minge, dar eforturile sale nu au fost suficiente, mingea s-a rostogolit încet peste poartă.

Bayern a preluat apoi conducerea în serie chiar înainte de sfârșitul primei reprize, când fundașul central olandez Matthijs de Ligt l-a asistat pe mijlocașul german Thomas Müller, care a trecut cu capul o minge rapidă pe lângă Provedel pentru a aduce totalul 2-1 în favoarea lui Bayern. .

În repriza secundă, Lazio nu și-a găsit niciodată un punct de sprijin, înregistrând doar trei lovituri, niciunul la poartă. Bayern a pus seria la culcare în minutul 66, când Kane a lovit un șut deviat al lateralului german Leroy Sané în spatele fileului. Bayern a încheiat seria cu 3-1 învingătoare.

Real Sociedad vs Paris Saint Germain.

La Real a găzduit PSG, căutând să schimbe lucrurile după o performanță plată din prima manșă care s-a încheiat cu o înfrângere cu 2-0. În întâlnirea lor anterioară, La Real nu a înregistrat niciun șut la poartă și doar 37% din posesie.

În manșa secundă, PSG a dominat din nou posesia, deținând 57% din balon. Sociedad, însă, a reușit totuși să creeze ocazii de a marca, înregistrând 14 șuturi cu șapte în poartă. PSG a avut comparativ 10 lovituri cu șapte la poartă.

În minutul 15, PSG a marcat prin superstarul francez Kylian Mbappé. Părea blocat pe linia de final, dar s-a deplasat rapid spre dreapta, creând un unghi pentru un șut bine plasat în colțul îndepărtat.
Prima repriză s-a încheiat cu 3-0 în favoarea lui PSG la general, iar PSG va rămâne pe scaunul șoferului pentru tot restul jocului.

În minutul 55, PSG a pus seria în pat după ce Mbappé a dat peste o minge în adâncime, rezultând un unu-la-unu cu portarul Sociedad Alex Remiro. Mbappé a avut atât de mult timp și spațiu încât trebuia să încetinească înainte de a-și alege locul la stâlpul apropiat, trăgându-l pe PSG într-un avantaj general de 4-0.

În ciuda avantajului lui PSG, Sociedad a tot încercat să marcheze și în cele din urmă a reușit în minutul 89. Mijlocașul Societății, Mikel Merino, a marcat dintr-un semivoleu care și-a găsit loc în spatele fileului după ce l-a strâns printre picioarele fundașului PSG Lucas Beraldo.

Real Madrid vs RB Leipzig

Madrid și Leipzig au fost foarte egali în prima manșă. Madrid a avut 15 șuturi la 14 ale lui Leipzig, iar Leipzig a avut nouă șuturi pe țintă la 3 lui Madrid. Echipele au împărțit posesia egal și chiar au jucat un număr similar de pase. Leipzig a avut 541 de pase la 548 de la Madrid. Diferența a fost o cursă hotărâtă de la mijlocașul spaniol Brahim Diaz la trei fundași, s-a încheiat cu Diaz care a plasat un efort frumos curbat pe lângă portarul Leipzigului Péter Gulácsi.

Astfel, manșa secundă a început cu Madridul cu 1-0 sus în serie. Leipzig a început bine meciul, cele mai bune șanse venind de la atacantul belgian Loïs Openda. El a plasat două șuturi puțin pe lângă poartă de la marginea careului în primele 15 minute de meci.

Openda a avut din nou o șansă bună în minutul 40. După o atingere bună de la colțul mijlocașului spaniol Dani Olmo, acesta a șutat în sus și pe lângă poartă.

Madridul avea să deschidă în cele din urmă scorul în repriza secundă prin interagul brazilian Vinicius Junior. Madrid a câștigat posesia în treimea lor din teren, permițându-i mijlocașului englez Jude Bellingham să transporte mingea cu viteză prin mijlocul terenului. Când Bellingham a ajuns în a treia atac, i-a pasat lui Vinicius, care a făcut o alergare inteligentă prin apărare pentru a deschide. Vinicius a plasat apoi un șut rapid, pentru prima dată, pe lângă Gulácsi, făcând scorul 2-0 la general.

Cu toate acestea, Leipzig nu a plecat și a primit un gol înapoi prin fundașul maghiar Willi Orbán, care a marcat o lovitură cu capul de la o centrare a fundașului lateral german David Raum în minutul 68.

Leipzig a urmărit intens golul care ar trimite jocul în prelungiri pentru restul jocului. Au avut opt ​​șuturi în ultimele 35 de minute de joc, cea mai bună șansă a lor venind de la Dani Olmo, care aproape a plasat un șut în colțul îndepărtat al porții în minutul 92.

Seria s-a încheiat cu 2-1 în favoarea lui Madrid.

Manchester City vs FC Copenhaga

City a câștigat confortabil prima manșă cu scorul de 3-1. Mai mult, au avut 79% din posesie și au înregistrat 27 de lovituri. Copenhaga, în schimb, a avut doar patru lovituri.

City a controlat și al doilea joc, reținând 69% din posesie, deși numărul de lovituri a fost similar, deoarece City a avut 12 lovituri față de 11 de la Copenhaga.

City a avut un început fulgerător, înscriind de două ori în primele zece minute. Fundașul orașului Manuel Akanji a marcat un voleu dintr-un corner de Matheus Nunes în minutul cinci, iar lateralul argentinian Julian Alvarez a marcat din stânga careului în minutul nouă. A fost un pic norocos, totuși, când mingea l-a lovit în mâini pe portarul de la Copenhaga, Kamil Grabara, înainte de a cădea în fondul fileului.

Copenhaga nu a mers liniștit în ciuda provocărilor și a marcat un gol bine lucrat în minutul 29. Extremul nordic Mohamed Elyounoussi ia pasat atacantul islandez Orri Oskarsson, care i-a dat înapoi lui Elyounoussi, care a marcat cu un șut pentru prima dată.

Atacantul vedetă Erling Haaland a intrat pe foaia de marcaj chiar înainte de încheierea primei reprize, controlând o minge lungă în careu și terminând la stâlpul apropiat al portarului.
Acest gol a adus scorul total la 6-2, iar scorul va rămâne 6-2, deoarece City și-a rezervat biletul pentru sferturile de finală.

Vă mulțumim că v-ați conectat la Breviarul Champions League.

Tine pasul cu Casa de jocuri acoperire suplimentară despre Liga Campionilor pe parcursul săptămânii.

Pentru acoperire pe esports, si altul sport, asigurați-vă că consultați pagina principala.