Fnatic sunt campionii VCT LOCK//IN São Paulo

Nodul sursă: 1993229

Credit de imagine: Riot Games

Fnatic își începe sezonul 2023 cu explozie.

După trei săptămâni de la BLOCARE VCT//IN, a fost Fnatic care a ieșit în frunte într-o mare finală palpitantă 3-2 împotriva TARE. Jucând în fața publicului lor, LOUD a fost cel care a pierdut primele două hărți în fața lui Fnatic înainte de a reveni pentru a egala scorul la 2-2. Din păcate, nu a fost suficient, deoarece Fnatic a reușit să câștige a cincea și ultima hartă în prelungiri.

Primele două hărți de pe Ascent și Fracture au mers pe drumul lui Fnatic, deoarece echipa a reușit să țină la distanță LOUD. După o performanță dominantă în prima hartă, LOUD a intrat în Fractură cu un optimism reînnoit, mergând cu 6-6 în prima repriză. Din păcate, Fnatic a fost cel care a luat repriza secundă, în ciuda faptului că a pierdut runda bonus.

Cu spatele la frânghii, LOUD s-a adunat în timpul celei de-a treia hărți de pe Split, învingând victorii strânse în ambele jumătăți ale hărții. În timp ce Fnatic a făcut tot posibilul pentru a face o revenire pentru a pecetlui o victorie cu 3-0, LOUD a avut altceva de spus cu apărarea lor grozavă în jocul trei. Victoria lui LOUD pe Split a fost și prima pierdere pe hartă a lui Fnatic în întregul turneu.

Lotus a fost alegerea lui Fnatic în jocul patru, care a fost pentru prima dată când LOUD pe hartă și în turneu. Și chiar și după ce a coborât cu 0-3 în prima repriză, LOUD a reușit să ia jocul de gât pentru a face 7-5 până la finalul reprizei. S-au descurcat extrem de bine și în apărare, forțându-l pe Fnatic să facă jocuri grăbite și disperate pentru a încerca să salveze jocul, care s-a încheiat în favoarea lui LOUD la 13-8.

În jocul final al marii finale, LOUD a reușit să ajungă la un avans de 9-3 în prima jumătate a Icebox, care a fost o hartă pe care a ales-o și Fnatic. Dar ceea ce mulți prezenți nu au prevăzut a fost că Fnatic poate reveni în repriza secundă, câștigând nouă runde consecutive pentru a aduce scorul la 12-11 în runda finală. LOUD s-a asigurat că va merge la prelungiri cu o victorie critică în runda defensivă. Dar prelungirile a fost locul în care Fnatic a strălucit cel mai tare, fiind capabil să depășească agresivitatea lui LOUD cu trei ucideri rapide pentru a le oferi un avantaj în OT înainte de a asigura punga cu convingere.

Și cu această victorie, Fnatic s-a consolidat ca una dintre cele mai bune echipe din EMEA, precum și din restul lumii. Această victorie pune și EMEA în centrul atenției, lucru cu care nu este obișnuit, mai ales în VALORANT. Acesta este, de asemenea, primul trofeu internațional al Fnatic, echipa apropiindu-se în numeroase ocazii de-a lungul anilor.

Cu patru cincimi din echipă găzduind primul lor trofeu, doar Timofey „Cronică” Khromov are dreptul de a se lăuda de a fi primul jucător profesionist VALORANT care a câștigat două trofee diferite VCT. Prima sa a venit în perioada petrecută cu Gambit Esports, care a câștigat anul trecut VCT Stage 3 Masters de la Berlin.

În ceea ce privește LOUD, aproape că au ajuns să creeze istoria ei înșiși, fiind prima echipă care a câștigat campionate consecutive. Din păcate, echipa a fost scurtă atunci când a contat cel mai mult. Chiar și după ce a avut-o Meciul de deschidere a fost amânat din cauza ca mai mulți membri s-au îmbolnăvit, LOUD a reușit totuși să organizeze un spectacol pentru publicul său de acasă.